Newsello.pl

Wysokie zwycięstwo Sparty w starciu z Unią Leszno [FOTO]

17 maja 2024 na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu Betard Sparta rozegrała swój najlepszy mecz w sezonie i wygrała 57:33 z Fogo Unią Leszno w 5 kolejce Speedway Ekstraligi.
Sparta Wroclaw Fot: Aneta Dworak
Sparta Wroclaw Fot: Aneta Dworak

Zobacz zdjęcia zwydarzenia>>

Kontuzje osłabiają Unię Leszno

Zdziesiątkowana kontuzjami drużyna z Leszna do Wrocławia przyjechała pokazać się z jak najlepszej strony, lecz na zbyt wiele nie liczyła. Nieobecność w składzie lidera drużyny, Janusza Kołodzieja, a także swojego najlepszego juniora, Damiana Ratajczaka, nie pozostawiały złudzeń, kto w tym spotkaniu jest zdecydowanym faworytem.

Początkowa faza zawodów jednak tego nie odzwierciedlała. Młody leszczyński zespół stawiał mocny opór wyżej notowanym gospodarzom. Co prawda na otwarcie imprezy to Sparta zwyciężyła 5:1, lecz chwilę później, w takim samym stosunku lepsi okazali się juniorzy przyjezdnych. W kolejnym biegu wpadkę zaliczył Maciej Janowski, który do mety przyjechał ostatni. Zaś po kilku minutach Tai Woffinden dał się ograć Keynanowi Rew, przez co po pierwszej serii był remis 12:12.

Problemy z nawierzchnią

Początkową niemoc miejscowych można upatrywać w opadach deszczu, które nawiedziły Wrocław przed rozpoczęciem zmagań i nieco zmieniły nawierzchnię. Sędzia obawiając się kolejnego oberwania chmury, w błyskawicznym tempie przeprowadzał zawody. Może o tym świadczyć fakt, że pierwszą przerwę na równanie toru zarządził dopiero po 8 wyścigu.

Przewaga Sparty

Wtedy to Spartanie zaskoczyli na dobre i zaczęli odjeżdżać rywalom. Wówczas też najciekawiej działo się na torze. Wolny tego dnia Janowski przez 4 okrążenia męczył się z Nazarem Parnickim, by ku uciesze stadionu olimpijskiego wyprzedzić go tuż przed metą. Jeszcze lepszą szarżą popisał się Daniel Bewley w 9 odsłonie. Brytyjczyk na jednym okrążeniu wyprzedził obu rywali i z końca stawki doszlusował do swojego kolegi z pary Tai’a Woffindena.

Powrót do formy Tai’a Woffindena

Tai Woffinden zasługuje na osobny wątek, gdyż do tej pory był jednym z gorszych seniorów w Ekstralidze. Trzykrotny mistrz świata wreszcie pojechał na poziomie do jakiego przyzwyczajał kibiców Sparty przez wiele lat i mecz zakończył z dwucyfrową zdobyczą punktową. Należy przy tym pamiętać, że w obliczu plagi kontuzji przeciwników do Wrocławia nie przyjechał nawet ranny leszczyński byk, lecz co najwyżej młoda, ambitna krówka. O tym, czy był to jednorazowy wyskok Tai’a, czy też koniec jego problemów, będzie można ocenić po kolejnym spotkaniu z mocną ekipą Stali Gorzów.

Końcówka meczu

Do końca zawodów mecz toczył się pod dyktando miejscowych, którzy coraz bardziej powiększali swoją przewagę. Trener gospodarzy postanowił wykorzystać okazję i dać szansę startów Francisowi Gustsowi w miejsce bezbłędnego Artioma Łaguty. Młody Łotysz nie wykorzystał jej i dwukrotnie dojeżdżał na metę ostatni. To pozwoliło Unii wyjść z tego meczu z twarzą. Na otarcie łez w 14 wyścigu para Grzegorz Zengota-Andrzej Lebiediew pokonała Janowskiego i wspomnianego już Gustsa w stosunku 5:1. Zaś cały mecz zakończył się wynikiem 57:33 na korzyść Betardu.

Komentarze po meczu:

 Dariusz Śledź (trener WTS Betard Sparty Wrocław)

Zwycięstwo cieszy, lecz odpowiedź w jakiej jesteśmy formie dostaniemy za tydzień jak przyjedzie do nas Gorzów. To będzie dla nas prawdziwy sprawdzian. Mam nadzieję, że mecz z Unią pomoże chłopakom, którzy mieli problemy na początku sezonu. 

 Rafał Okoniewski (trener Fogo Unii Leszno)

Postawiliśmy w tym meczu na to, aby dać zawodnikom pojeździć. Zastępstwo zawodnika nie wchodziło w grę. Z dobrej strony pokazał się Nazar Parnicki. O większych pozytywach trudno mówić, kiedy przegrywamy mecze, a przy tym nie mamy pełnego składu. Damian Ratajczak doznał poważnej kontuzji, a rehabilitacja Janusza Kołodzieja jeszcze trochę potrwa. Mamy jakiś plan co zrobić z tym dalej, ale na ten moment nie chcę nic zdradzać. Po rozmowach z prezesem myślę, że jakieś decyzje zapadną. 

Wyniki meczu:

Betard Sparta Wrocław:

 • Daniel Bewley 12+3 (2*,3,2*,3,2*)
 • Tai Woffinden 13+1 (2,2*,3,3,3)
 • Bartłomiej Kowalski 10+2 (3,2*,2*,3,-)
 • Artiom Łaguta 9 (3,3,3,-)
 • Maciej Janowski 8 (0,3,3,1,1)
 • Marcel Kowolik 2+1 (0,1*,1)
 • Jakub Krawczyk 3+1 (1,0,2*)
 • Francis Gusts 0 (0,0)

Fogo Unia Leszno:

 • Bartosz Smektała 4+2 (1,1*,1,1*)
 • Andrzej Lebiediew 6+2 (1*,2,0,1,2*)
 • Nazar Parnicki 4 (0,0,2,2,0)
 • Keynan Rew 7 (3,1,0,2,1)
 • Grzegorz Zengota 7 (2,1,1,0,3)
 • Antoni Mencel 3 (3,0,0)
 • Hubert Jabłoński 2+1 (2*,T,0)

DD
Fot: Aneta Dworak 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

Zobacz również