Newsello.pl

Zawodowe zapasy we Wrocławiu: dziś zaprezentowano drużynę

Już 2 listopada rusza Krajowa Liga Zapaśnicza z udziałem zawodowego wrocławskiego klubu - Akademii Zapasów Supra Brokers.
AZ Supra Brokers
AZ Supra Brokers

Dziś poznaliśmy zawodników drużyny. Twórcą klubu jest Józef Tracz, legenda wrocławskich i polskich zapasów.

Nowy wrocławski klub powstał specjalnie na potrzeby rywalizacji w Krajowej Lidze Zapaśniczej, która w tym roku inauguruje działalność. Drużyna Akademii Zapasów Supra Brokers jest oparta w większości na zawodnikach WKS Śląsk Wrocław, odnoszących już sukcesy na arenie krajowej i za granicą. Dziś odbyła się prezentacja drużyny. W składzie znalazło się łącznie 5 zapaśniczek oraz 16 zapaśników (w tym czterech rezerwowych), w stylach klasycznym oraz wolnym. W składzie stylu klasycznego jest trzech złotych medalistów mistrzostw Polski: Michał Tracz, Dawid Kareciński i Łukasz Banak. Wśród „klasyków” największe sukcesy mają na koncie Aleksander Wojtachnio (srebrny medal mistrzostw Polski 2016 w uważanej za trudną kategorii 97 kg) i Kamil Kościółek (brąz na mistrzostwach świata juniorów 2015). Wśród kobiet medalistkami mistrzostw Polski są Ilona Sobczyńska, Weronika Maleszka i Natalia Strzałka. Warto zaznaczyć, że wielu zawodników AZ Supra Brokers ma na koncie znaczące sukcesy w rywalizacji juniorów. 

Mamy mocny i ambitny zespół, zbudowany wokół zawodników, którzy mają już na koncie znaczące sukcesy, a jednocześnie nadal są głodni następnych. Nasz sponsor, Supra Brokers, zapewnia nam profesjonalne ramy funkcjonowania. Dzięki temu do ligi jesteśmy znakomicie przygotowani zarówno od strony sportowej, jak i organizacyjnej – mówi Józef Tracz, legenda polskich zapasów (m.in. trzykrotny medalista igrzysk olimpijskich), jeden z inicjatorów powstania Krajowej Ligi Zapaśniczej, a także twórca Akademii Zapasów Supra Brokers.

Trenerem wrocławskiej drużyny został Julian Kwit, olimpijczyk z Pekinu (2008) i były zawodnik Śląska Wrocław.

Pierwsza zapaśnicza liga zawodowa
Rywalami wrocławian w Krajowej Lidze Zapaśniczej będzie pięć drużyn – AZS Warszawa, AKS Piotrków Trybunalski, KS Białogard, Unia Racibórz oraz Sobieski/Grunwald Poznań. Zwycięzca ligi zdobędzie tytuł drużynowego mistrza Polski. Jakie są szanse AZ Supra Brokers?

Sądzę, że będziemy walczyli o mistrzostwo Polski z Grunwaldem Poznań oraz AKS Piotrków Trybunalski. Te trzy drużyny prezentują wyrównany poziom – zapowiada Józef Tracz. Krajowa Liga Zapaśnicza (KLZ) to pierwsza w historii polskich zapasów liga w pełni zawodowa. Jej celem jest stworzenie nowoczesnych i profesjonalnych warunków dla rozwoju zapasów w Polsce.

Moim marzeniem jest, żeby zapasy były u nas tak popularne jak w Niemczech lub w USA. Liga zawodowa to milowy krok w tym kierunku. Dzięki niej będziemy mogli wreszcie pokazać zapasy jako niezwykle widowiskowy, a przy tym szlachetny sport walki. Poza tym zacięta i regularna rywalizacja w lidze, z najlepszymi w kraju zapaśnikami w swoich kategoriach, stworzy zawodnikom okazję do rozwoju sportowego i zbierania doświadczeń. Zawodowstwo otwiera też nowe perspektywy przed młodymi zapaśnikami – podkreśla Józef Tracz.

Trzech w stylu wolnym, trzech w klasycznym, trzy kobiety
Każdy mecz KLZ będzie się składał z dziewięciu walk - trzech w stylu klasycznym, trzech w wolnym oraz trzech z udziałem kobiet, które walczą tylko w stylu wolnym. – Formuła zawodów będzie dynamiczna i nowoczesna, z atrakcyjną oprawą. W ten sposób odświeżamy wizerunek zapasów. Wszystko to z myślą o publiczności. Na mecze zapraszamy całe rodziny – mówi Józef Tracz.

Pierwszy mecz z udziałem wrocławskich zawodników odbędzie się 2 listopada 2016 roku w Raciborzu. We Wrocławiu zespół zadebiutuje już tydzień później, w środę 9 listopada, zapowiadającym się bardzo emocjonująco pojedynkiem z Grunwaldem Poznań. Wszystkie mecze AZ Supra Brokers we Wrocławiu odbędą się w Wielofunkcyjnej Hali Sportowej AWF Wrocław (al. Ignacego Jana Paderewskiego 35), zawsze w środy o godz. 18:00. Na ten rok zaplanowano dwa spotkania, trzy kolejne na styczeń i luty 2017 roku. Jeden mecz z każdej kolejki będzie transmitowany „na żywo” przez stację TVP Sport.

Akademia zapasów
Drużyna zawodowa w KLZ to część szerszego projektu, którego celem jest popularyzacja zapasów. Józef Tracz założył również Fundację Akademia Zapasów i w jej ramach prowadzi szkółkę zapaśniczą dla dzieci i młodzieży.

W naszej dyscyplinie liczą się technika, gibkość i szybkość, a nie tylko siła mięśni. Nie brakuje tu emocji związanych z walką, ale bez brutalności, agresji czy niebezpiecznych rekwizytów. To forma rywalizacji, która nagradza za inteligencję i wytrwałość, znakomicie kształtując charakter. Zapasy zapewniają wszechstronniejszy rozwój fizyczny niż popularne dyscypliny drużynowe. Dlatego świetnie nadają się dla dzieci i młodzieży – podsumowuje Józef Tracz.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również