Newsello.pl

Wielkie Odliczanie do Gali Fryderyk 2016!

20 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 w Teatrze Polskim odbędzie się 22. Gala Wręczenia Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej. Transmisja z wydarzenia zacznie się w Programie 2 Telewizji Polskiej o godz. 22.
Fryderyki 2016
Fryderyki 2016

Galę w Teatrze Polskim w Warszawie poprowadzi  Marita Alben Juarez, Tomasz Kammel oraz Piotr Metz. O oprawę muzyczną wręczania zadba DJ Adamus.

Gościem specjalnym będzie uroczystości będzie Jean Michel Jarre, a z Nowego Jorku przyleci Benjamin Clementine i wykona z Kwintetem Smyczkowym Polskiej Orkiestry Radiowej, swój wielki przebój „London”. Z okazji tej wizyty, na rynku polskim ukaże się wersja deluxe debiutanckiego albumu artysty - „At Least For Now".

Na scenie usłyszymy: Brodkę, Melę Koteluk, Dawida Podsiadło, Korteza, Zbigniewa Wodeckiego, The Dumplings, Atom String Quartet, Smolika i Keva Foxa, Rysy, Maleo Reggae Rockers, Jafia, Adama Pierończyka, Nikolę Kołodziejczyka, Wojtka Mazolewskiego, Trio Agi Derlak, Adama Bałdycha i Terrific Sunday.

       W charakterze wręczających nagrody pojawią się między innymi: Maria Peszek, Józef Skrzek, L.U.C., Ewa Farna, DJ Feel-X, Sebastian Karpiel-Bułecka, Grzegorz Turnau, Grzegorz Brzozowicz, Sidney Polak, Brodka, Grzegorz Markowski, Gabi Drzewiecka, Kayah, Aga Zaryan, Stanisław Soyka i Michale „Patches” Steward!

W edycji 2016 nagrodą Złoty Fryderyk za całokształt osiągnięć artystycznych zostaną uhonorowani: KORA (muzyka rozrywkowa), Michał Urbaniak (muzyka jazzowa) oraz Bernard Ładysz (muzyka poważna).

Dzień później, w czwartek, 21 kwietnia o godz. 19.30 w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego rozpocznie się Gala Fryderyk 2016 w kategoriach muzyki poważnej. Uroczystość będzie transmitowana na żywo w Programie Drugim Polskiego Radia od godz. 19.30.

Wystąpi Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego, Szymon Nehring, Meccore String Quartet oraz soliści: Łukasz Błaszczyk i Adam Bogacki. Galę poprowadzą - Barbara Schabowska i Paweł Sztompke.

Nagrody Fryderyk to najbardziej prestiżowe nagrody muzyczne w Polsce, ich rozpoznawalność przekracza granice kraju, a gala należy do grona najważniejszych wydarzeń artystycznych promujących rodzimą kulturę. Gala nagród jest wielkim świętem polskich artystów oraz muzyki. W programie Gali Fryderyk 2016 znajdują się wręczanie nagród Fryderyk laureatom za rok 2015 oraz Złotych Fryderyków za całokształt dokonań artystycznych, a także występy największych gwiazd polskiej sceny muzycznej. W przeszłości galę odwiedzali artyści zagraniczni m.in. muzycy legendarnego zespół Queen w 1995 roku, czy rok temu francuska artystka ZAZ.

Organizowana po raz dziesiąty przez agencję STX Jamboree na zlecenie ZPAV gala Fryderyk 2016 to już dwudziesta druga edycja tych nagród przyznawanych przez autorytety polskiego przemysłu muzycznego – artystów, dziennikarzy, przedstawicieli branży fonograficznej, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej, w sumie ponad 1200 osób. Nazwiska nominowanych w muzyce rozrywkowej, poważnej i jazzowej ogłoszono podczas konferencji prasowej 9 marca 2016 roku.

Statuetki Fryderyk 2016 zostaną przyznane w 8 kategoriach muzyki rozrywkowej, 3 kategoriach jazzowych i 8 kategoriach muzyki poważnej. Tak jak w poprzednich edycjach, statuetkę dla zwycięskich albumów muzyki rozrywkowej oraz jazzowej otrzymają zarówno wykonawcy jak i producenci. W kategorii Utwór roku statuetki trafią do wykonawcy, autora tekstu oraz kompozytora muzyki nagrodzonego utworu. Twórcy muzyki poważnej będą walczyć o statuetki w kategoriach podzielonych m.in. ze względu na kryterium stylu wykonania (m.in. Muzyka Kameralna, Muzyka Symfoniczna i Koncertująca, Recital Solowy). W dodatkowej kategorii – Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej – o nagrodę konkurować będą płyty nominowane spośród wszystkich zgłoszonych do konkursu albumów, zawierających utwory polskich kompozytorów. O tegoroczną nagrodę walczy łącznie 1120 artystów, albumów i singli.

ip

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Tool Fot: materiały prasowe

TOOL powraca: Koncertowy spektakl w Krakowie już wkrótce [WIDEO]

Muzyka
piątek, 19 kwietnia 2024, 10:03
11 czerwca 2024 roku to data, którą wszyscy fani muzyki TOOL powinni zaznaczyć w kalendarzu. Zespół ogłosił swoje plany powrotu na europejskie sceny muzyczne, obiecując niezapomniane show i muzyczne doznania, których długo będziemy pamiętać.

Zobacz również