Newsello.pl

Wady wzroku a sporty zimowe

Jak radzić sobie z problemem, będąc aktywnym fanem sportów zimowych?
fot. pexels.com
fot. pexels.com

Sezon sportów zimowych rozpocznie się niebawem na dobre. Wielu z nas chętnie wybierze się na narty lub snowboard. Niestety dla osób z wadami wzroku uprawianie takiej aktywności fizycznej może być uciążliwe.

Jazda na nartach czy snowboardzie to najpopularniejsze sporty zimowe. Co roku setki osób wyjeżdża w góry, aby skorzystać z ośnieżonych stoków. Popularnością cieszą się również łyżwy i gra w hokeja. Niektóre osoby nie wyobrażają sobie również innych górskich wędrówek, niż tych realizowanych w zimowych miesiącach. Fanów sportów zimowych nie jest mało – jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez CBOS w 2013 roku, 11% Polaków uprawia aktywność sportową zimą*.

Osoby z wadami wzroku, wybierające się w góry powinny jednak szczególnie pamiętać aby odpowiednio zabezpieczyć wzrok, ponieważ śnieg odbija aż 85% szkodliwego promieniowania UVA i UVB, co negatywnie wpływa na siatkówkę. Trzeba pamiętać, że na górskich szczytach ilość szkodliwego promieniowania jest znacznie większa. W przypadku osób, które posiadają krótkowzroczność, jedną z najczęstszych wad wzroku, może to być poważny problem. Nawet niewielka krótkowzroczność nieodpowiednio skorygowana, może zaburzać ostrość widzenia.
Sporty zimowe to bardzo dynamiczne dyscypliny, podczas jazdy na nartach czy snowboardzie rozwija się dużą prędkość, całe ciało włącznie z oczami wykonuje gwałtowne ruchy, dodatkowo gdy panują trudne warunki atmosferyczne – pada śnieg, jest mgła, o wypadek nietrudno. Aby zapewnić oczom odpowiednią ochronę, a sobie bezpieczeństwo niezwykle ważny jest wybór odpowiedniej korekcji wady wzroku.


W trakcie szusowania na stokach należy posiadać odpowiednio dobrane i wyposażone w filtry UVA i UVB gogle ochronne. Ważne aby dokładnie zakrywały oczy, dzięki czemu będą również chronić wzrok przed bocznymi odbiciami światła. Gogli narciarskich nie da się jednak nałożyć na okulary korekcyjne, a specjalnie dostosowane do wielkości wady są dość kosztowne. Okulary ograniczają pole dobrego widzenia, co podczas uprawiania sportów może być wyjątkowo niewygodne. Poza tym łatwo je zniszczyć podczas upadku i spowodować urazy oczu. Osoby noszące okulary na stałe wiedzą, jak bardzo pogarszają dobre widzenie krople deszczu i śnieg osadzające się na szkłach. Trochę bardziej pomocne mogą być soczewki kontaktowe, jednak zimne, suche powietrze powoduje, że oko zostaje narażone na uczucie suchości i dyskomfortu.


Jednym ze sposobów radzenia sobie na stoku, kiedy posiadamy wadę wzroku jest metoda ortokorekcji, która w nieinwazyjny i odwracalny sposób przywraca prawidłowe widzenie dzięki specjalnym soczewkom ortokeratologicznym. Zakłada się je na noc, w trakcie snu modelują one odpowiednio rogówkę, dzięki czemu przywracają dobrą jakość widzenia. W ciągu dnia nie trzeba już zakładać ani okularów ani zwykłych soczewek, aby dobrze widzieć. Po kilkumiesięcznym okresie stosowania soczewek ortoK wydłuża się czas dobrego widzenia w ciągu dnia nawet do 40 godzin. - tłumaczy optometrystka, Magdalena Bińczak z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.


Dla tych, którzy chcą odzyskać dobre widzenie i pozbyć się ograniczeń związanych z uprawianiem sportów raz na zawsze, rozwiązaniem może być zabieg laserowej korekcji wzroku. Tego typu zabiegi od kilkunastu lat cieszą się w Polsce powodzeniem, a obecnie do ich realizacji wykorzystuje się najbardziej bezpieczny i nowoczesny sprzęt. Lekarz modeluje przy pomocy lasera kształt rogówki tak, aby zmienić jej moc optyczną i w konsekwencji na stałe przywrócić dobre widzenie. Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem bezbolesnym, a odpowiednia jakość wzroku zostaje przywrócona w niedługim czasie po zabiegu.


Fani sportów zimowych, którzy zmagają się z wadami wzroku mogą obecnie dzięki nowoczesnym metodom korekcji wad wzroku cieszyć się dobrym widzeniem i czerpać nieograniczoną przyjemność z ulubionego sportu. Wybierając się w góry należy również zaopatrzyć się w odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Najlepsze są ciemnobrązowe, szarozielone lub granatowe, ponieważ hamują wpływ promieniowania do oka i nie rozszerzają źrenicy.


* źródło: Badanie CBOS „Aktywność fizyczna Polaków”, wrzesień 2013

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również