Coraz więcej osób dojeżdża rowerem także do pracy, wszak ekologia też rzecz ważna. Ale dzisiaj poruszymy nie temat ekologii, ale konserwacji i przechowywania roweru zimą.
Nawet najwyższej jakości modele, takie jak rower Romet (https://www.rowerzysta.pl/rowery_romet.html), mogą ulec uszkodzeniu, jeżeli będziemy popełniać różne błędy. Zatem, na co należy uważać, szczególnie zimą?
Błąd numer 1: złe przechowywanie
Jak każdy sprzęt również rower narażony jest na uszkodzenia. Wbrew pozorom jest to delikatny sprzęt, gdzie odpowiednia konserwacja jest kluczem do zabezpieczenia go zimą. Wielu cyklistów o tej porze roku rezygnuje z jazdy, zatem to najwyższy czas, aby pomyśleć o odpowiednim przechowywaniu go.
Pierwszy błąd niestety dotyczy właśnie przechowywania, a dokładnie złego przechowywania roweru. Otóż należy pamiętać, że rower jak wiele innych sprzętów nie znosi wilgoci, przez to niezależnie czy masz rower Romet, czy zwykłego taniego górala to niestety przy wyciąganiu sprzętu po zimie może się okazać, że twój rower uległ korozji.
Sytuacja wydaje się prosta dla osób, które mają swój garaż, czy też kotłownię, ale jest właśnie jedno ale. Jeżeli w kotłowni jest za ciepło to również zbyt wysoka temperatura może uszkodzić ten jednoślad. Również garaż może być nieodpowiednim miejscem, jeżeli jest nieocieplony i panuje tam wilgoć. A co mają zrobić mieszkańcy bloku? Absolutnie nie dopuszczalne jest przechowywanie roweru na balkonie, bo niestety już po kilku tygodniach na mrozie rower nie będzie nadawał się do jazdy.
Trzeba też unikać suszarni. Jeszcze kilkanaście lat temu w blokach były rowerownie, a teraz lokatorzy muszą sami znaleźć optymalne miejsce, a gdy takowego nie posiadają, to trzymają rower w mieszkaniu. Zawsze można go rozkręcić i zawiesić na ścianie. To nic trudnego.
Błąd numer 2: nieodpowiednie mycie, bądź jego brak
Wraz z sezonem zimowym wiele osób decyduje się schować swój rower, by przezimował on te niezbyt ulubione dla wszystkich rowerzystów miesiące. Niestety tutaj wiele osób zapomina o jednej bardzo ważnej czynności, a zasadniczo – o myciu. Niestety z tego wynika kolejny błąd. Otóż rower trzeba myć i jest to wręcz obowiązkowe. W tym przypadku można użyć specjalnej pianki do tego celu.
Dzięki temu dotrze ona w nawet najmniejsze szczeliny i pozwoli pozbyć się brudu. Po tym zabiegu trzeba oczywiście spłukać rower, ale i dokładnie go wysuszyć, o czym niestety niektórzy zapominają. W ten sposób po zakończeniu zimy okazuje się, że ich rower w niektórych miejscach po prostu uległ korozji.
Niektórzy dla wygody podczas mycia korzystają z myjek ciśnieniowych. Owszem nie jest to zabronione pod jednym warunkiem, że nie będziemy kierować strumienia wody w otwory takie jak stery, bądź też piasty.
Błąd numer 3: zła konserwacja
W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto odpowiednio wcześnie pomyśleć o konserwacji roweru. Nawet rower Romet wymaga odpowiedniej konserwacji, a niekiedy z lenistwa, czy braku czasu po prostu chowamy rower, aby przezimował. A to bardzo duży błąd. Otóż brak konserwacji jest jedną z przyczyn, która powoduje zmniejszenie żywotności sprzętu. Po wysuszeniu koniecznie trzeba natłuścić ramę.
Należy także chronić hamulce, tutaj sprawdzi się spray ze smarem, również piwoty trzeba nasmarować gęstym smarem. Oczywiście warto także rozpiąć hamulce, czy też ustawić przerzutki na najniższych trybach, co sprawia, że są one mniej napięte. Trzeba też pamiętać o napompowaniu opon, co zapobiega powstawaniu zagięć na gumie, ale również zastojom smaru w piastach.
Błąd numer 4: bo zapominamy
Niestety kolejny błąd wynika również z niedopatrzenia, bądź też zwyczajnie zapominania o pewnych rzeczach. Otóż trzeba wiedzieć i pamiętać, że nie przygotowując akcesoriów narażamy cały rower na uszkodzenie. Przykładem mogą być baterie, które niestety czasami wylewają się.
Również zapominamy, że raz na jakiś czas koniecznie należy udać się do serwisu rowerowego. Jeżeli masz rower Romet to zawsze możesz wybrać autoryzowany serwis. Jak wiadomo należy serwisować rower, nie jest to przecież drogie, a wpływa na nasze bezpieczeństwo.
Należy pamiętać, aby rower odpowiednio przechowywać. Jeżeli nie masz naprawdę takich możliwości, to zawsze możesz oddać swój jednoślad do przechowalni rowerów. Wtedy nie musisz bać się jego uszkodzenia, czy powstania korozji. Jednak nie zapomnij wcześniej zakonserwować swój sprzęt, bo w końcu zależy Ci, aby służył przez wiele lat.
Artykuł Partnera
fot. Pixabay.com
Polscy studenci gotowi na triathlonowe wyzwanie. Akademickie Mistrzostwa Świata w Gdańsku
Już w najbliższy piątek, 30 sierpnia, Gdańsk stanie się centrum międzynarodowego triathlonu, goszcząc Akademickie Mistrzostwa Świata (AMŚ).