Newsello.pl

Rodzina Gettych – baronowie paliwowego imperium

Dowiedz się więcej o jednym z najbogatszych rodów na świecie, a także o epizodzie z ich historii, o której opowie film "Wszystkie Pieniądze Świata"!
Rodzina Gettych - baronowie paliwowego imperium [foto: screen YouTube]
Rodzina Gettych - baronowie paliwowego imperium [foto: screen YouTube]

Rodzina Gettych należy do jednej z najbogatszych rodzin na świecie. Jej członkowie znani są nie tylko z zarządzania słynnym koncernem paliwowym, ale również z utworzenia takich spółek jak Getty Images czy Melbourne Cricket Club.

Najsłynniejsza jest jednak historia porwania jednego z wnuków seniora rodu Gettych – Johna Paula Getty’ego III.

O niej właśnie opowiada film „Wszystkie Pieniądze Świata”, który wchodzi do kin już 26 stycznia.

John Paul Getty (Christopher Plummer)
Główny bohater naszej opowieści filmowej. Senior Getty był słynnym amerykańskim magnatem paliwowym okrzykniętym najbogatszym człowiekiem świata. W chwili śmierci jego majątek wyceniony został na prawie 2 biliony dolarów. Biznesmen był też znany ze swojego skąpstwa, o którym świadczy m.in. słynna historia porwania jego wnuka Johna Paula Getty’ego III.

John Paul Getty II Jr. (Andrew Buchan)
Syn najbogatszego człowieka świata i ojciec porwanego Johna Paula Getty’ego III. Filantropista i kolekcjoner książek. Wspomógł m.in. Galerię Narodową w Londynie.  Po porwaniu syna i śmierci ojca, John Paul Getty II Jr. wpadł w depresję oraz uzależnienie od narkotyków. Leczył się w klinice w Londynie, gdzie w 1984 r. odwiedziła go ówczesna premier Margaret Thatcher, by podziękować mu za wieloletnie dotacje Galerii Narodowej. Ponoć jej wizyta i słowa: „Panie Getty. Nie możemy pozwolić, by sprawy wymknęły się spod kontroli, prawda? Wydostaniemy cię stąd możliwie jak najszybciej”, przyczyniły się do jego szybkiego powrotu do zdrowia. W późniejszych latach został kapitanem drużyny utworzonej przez Grubby’iego Allena do której dołączył Mick Jagger, członek zespołu Rolling Stones.

John Paul Getty III (Charlie Plummer)
John Paul Getty III w wieku 17 lat został uprowadzony w Rzymie. Porywacze zażądali od rodziny okupu w wysokości 17 milionów dolarów. Gdy okazało, że porwanie nie jest wymysłem chłopca, by wysupłać od bogatego dziadka pieniądze, poproszono o pomoc seniora-miliardera. Ten jednak bojąc się podobnych żądań w stosunku do pozostałych jego 14 wnuków odmówił udzielenia pomocy. Gdy porywacze przesłali rodzinie kosmyk włosów i ucho należące do nastolatka z zapowiedzią kontynuacji takich działań, dziadek przemógł się i przeznaczył na okup wnuka 2,2 mln dolarów, czyli tyle, ile mógł odpisać sobie od podatku. Ostatecznie porywacze wynegocjowali u rodziny Gettych 2,9 mln dolarów. John Paul Getty III przeżył, lecz w wieku 25 lat doznał udaru i resztę życia spędził niemal niewidomy, przykuty do wózka inwalidzkiego.

Balthazar Getty
Porwany John Paul Getty III gdy dorósł doczekał się syna Balthazara zwanego „Balty”, który zabłysnął aktorsko w takich produkcjach jak  serial „Bracia i siostry”, „Władcy much”, „Sędzia”. Balthazar Getty jest jedynym synem Johna Paula Getty’ego III.

Mark Getty
Johna Paul Getty II Jr. zmarł w 2003 r., zostawił większość majątku jednemu ze swoich synów - Markowi Getty’emu, który zainwestował pieniądze w nieco inną branżę niż jego poprzednicy – w innowacyjną wówczas firmę Getty Images, która skupiała zdjęcia z całego świata w jednym źródle. Dziś Getty Image jest  jedną z największych agencji prowadząca bank zdjęć, ujęć filmowych, wideo i muzyki. Jak przyznaje Mark Getty w jednym z wywiadów, rodzina to – (…) bardzo dynamiczna organizacja. Jeśli potrafisz wykorzystać jej energię i nią dobrze pokierować, to jest ona o wiele bardziej produktywna niż każda inna organizacja społeczna.

"Wszystkie Pieniądze Świata" (All The Money in the World) – premiera 26 stycznia 2018.

Opis filmu
Oscarowa obsada w opowieści o porwaniu wnuka Jean Paula Getty’ego – najbogatszego człowieka świata, który bardziej niż rodzinę wydaje się kochać swą fortunę.

Miliarder Jean Paul Getty jest znany z nieustępliwego charakteru i skąpstwa. Gdy grupa nieznanych sprawców porywa jego ukochanego wnuka i żąda wielomilionowego okupu, Getty odmawia zapłacenia choćby dolara. Zrozpaczona matka porwanego – Gail robi wszystko, by skłonić teścia do zmiany zdania, ale bez skutku. Czas ucieka, a porywacze zaczynają tracić cierpliwość. Życie chłopca wisi na włosku i nic nie wskazuje na to, że uda się jeszcze zapobiec tragedii. Wtedy do drzwi Gail puka tajemniczy mężczyzna twierdząc, że jest wysłannikiem Jean Paula Getty’ego, specjalizującym się w sprawach „nie do rozwiązania”…

Zobacz nowy zwiastun!

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Tattoo Konwent 2021

Wrocław Tattoo Konwent startuje 31 lipca 2021

Rozrywka
środa, 28 lipca 2021, 13:59
Już w nadchodzący weekend (31 lipca – 1 sierpnia 2021) wnętrza Stadionu Wrocław wypełnią się zapachem tuszu i dźwiękiem rozgrzanych do czerwoności maszynek do tatuowania.

Zobacz również