Newsello.pl

„Przy Planty 7/9” w kinach Helios!

Ogólnopolska sieć kin Helios zaprasza na seanse poruszającego filmu „Przy Planty 7/9” („Bogdan's Journey”), polsko-amerykańskiego obrazu o pogromie kieleckim. Projekcje będą miały miejsce w grudniu tego roku w Łodzi, Białymstoku i Poznaniu.
„Przy Planty 7/9” w kinach Helios!
„Przy Planty 7/9” w kinach Helios!

4 lipca 1946 roku milicja, żołnierze i zwykli kielczanie zabijają ocalałych z Holocaustu Żydów mieszkających w komitecie żydowskim w centrum miasta, przy ulicy Planty 7/9. Ranią około 80 osób w całych Kielcach. Pogrom kielecki staje się symbolem polskiego powojennego antysemityzmu w świecie żydowskim. W Polsce jest tematem zakazanym przez władze ludowe.

Z upadkiem komunizmu, Bogdan Białek, polski katolik, z wykształcenia psycholog, otwiera puszkę Pandory: zaczyna publicznie mówić o tym, co wydarzyło się w 1946 roku. Przebija się przez teorie spiskowe dotyczące pogromu, wyparcie pogromu ze świadomości kielczan i utrwalane przez lata wzajemne stereotypy Polaków i Żydów. Zbliżenie między kielczanami a Żydami zaczyna się rodzić, lecz ma także swoją cenę. Reżyserzy filmu – polski katolik i amerykański Żyd – przez blisko 10 lat realizacji filmu uczyli się wspólnego spojrzenia na tę historię. W filmie pokazują jak wiele może się zmienić między ludźmi, gdy nawet najtrudniejsza prawda przekazywana jest z miłością.

Światowa premiera filmu odbyła się 22 czerwca 2016 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Ogólnopolska sieć kin HELIOS jest Partnerem filmu i zaprasza na seanse w grudniu – więcej informacji na stronie internetowej sieci Helios.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Rozpruci na śmierć – zwiastun i fragmenty filmu [+18] [fot. materiały prasowe / Monolith Films]

Rozpruci na śmierć – zwiastun i fragmenty filmu [+18!]

Rozrywka
poniedziałek, 27 sierpnia 2018, 11:05
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi nadchodzącej komedii dla dorosłych, w której wystąpi m.in Melissa McCarthy o której przeczytacie tu kilka ciekawostek!

Zobacz również