Newsello.pl

Piesza wyprawa Polaków przez USA – od Meksyku po Kanadę!

5000 km to odległość, która robi wrażenie... szczególnie gdy pomyślimy, że są ludzie którzy chcą ją pokonać na własnych nogach! Dowiedz się więcej, o dwóch specjalistach od trekkingu, którzy zamierzają ją pokonać w zaledwie 5 miesięcy!
Piesza wyprawa Polaków przez USA – od Meksyku po Kanadę! [fot. materiały prasowe]
Piesza wyprawa Polaków przez USA – od Meksyku po Kanadę! [fot. materiały prasowe]

Szlak o długości 5000 km, trasa od Meksyku po Kanadę i dwóch Polaków chcących pokonać ją na własnych nogach. Maciej Stromczyński i Grzegorz Ozimiński wyruszają na ekstremalny trekking wyposażeni w najlepszy sprzęt, który pomoże im osiągnąć założone cele, w tym niezbędne oświetlenie od polskiej firmy Mactronic.

Pochodzący z Częstochowy podróżnicy kontynuują swoją eksplorację szlaków wysokogórskich. Chcą być pierwszymi Polakami, którzy skompletują tzw. „Potrójną Koronę”, czyli pokonają trzy najbardziej wymagające szlaki długodystansowe w USA. Historyczną próbę podejmą już 21 kwietnia, ruszając na północ spod granicy z Meksykiem.

Od Meksyku po Kanadę

Projekt „Terra Incognita”, w którym uczestniczą Maciej Stromczyński i Grzegorz Ozimiński, to ekstremalna wyprawa wiodącą od południowej granicy stanu Nowym Meksyk, po sąsiadujący z Kanadą stan Montana.

Planujemy przejść szlak Continental Divide Trail, wiodący przez tereny pustynne i Góry Skaliste, każdego dnia pokonując 35-40 kilometrów o własnych siłach

– mówi Grzegorz Ozimiński, uczestnik wyprawy.

Do tej pory wymagający szlak udało się pokonać zaledwie ok. 300 osobom, głównie obywatelom USA.

5000 km w 5 miesięcy

Polacy będą podróżować przez oddalone od cywilizacji tereny górsko-pustynne na minimalnej wysokości 1000 m n.p.m. W osiągnięciu ich celu – pokonaniu ok. 5000 kilometrów w 5 miesięcy, pomogą m.in. polskie latarki czołowe Mactronic.

Wybraliśmy modele VIZO RC ponieważ to sprzęt odporny na zmieniające się warunki i pozwalający nawet na 85 godzin pracy na jednym ładowaniu. Dzięki temu będziemy mogli kontynuować trekking bez niepotrzebnych przerw

– mówi Grzegorz Ozimiński.

To nie pierwszy przypadek, gdy wrocławska firma wspiera Polaków podejmujących ekstremalne wyzwania. Latarki sprawdziły się m.in. w mrozach Laponii czy w czasie zakończonego niedawno wyścigu kolarskiego przez Australię.

Uczestnikom wyprawy zależało na latarkach wydajnych, trwałych i ładowalnych, by można było napełnić akumulator za pomocą banku energii lub ładowarki solarnej. W tej sytuacji VIZO RC była najlepszym wyborem

– mówi Bartosz Mocek, Wiceprezes Zarządu w firmie Mactronic.

Przejdą do historii?

Maciej Stromczyński i Gregorz Ozimiński stawiali swoje pierwsze turystyczne kroki w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, Tatrach i Beskidach, gdzie zdobyli doświadczenia trekkingowe i survivalowe. Dziś na ich koncie nie brakuje imponujących osiągnięć.

W 2016 roku udało nam się pokonać szlak Pacific Crest Tail, liczący 4300 kilometrów, co zajęło nam 163 dni.

– mówi Grzegorz Ozimiński.

Wyprawa Polaków przykuła uwagę National Geographic Traveller Poland – magazyn nominował ją do tytułu „Podróży roku”. Niespełna rok później podróżnicy dołożyli do listy swoich osiągnięć szlak Appalachian Trail o długości 3500 kilometrów. Jak przyznają, teraz nadszedł czas na dokończenie dzieła.

Będziemy podróżować przez tereny pustynne, górzyste, a nawet miejsca, gdzie śnieg utrzymuje się cały rok. Kontakt z cywilizacją planujemy tylko w celu uzupełnienia zapasów czy przekazania relacji z naszych postępów.

– mówi Grzegorz Ozimiński.

Te będzie można śledzić na Facebooku Mactronic, która jest oficjalnym partnerem wyprawy.

O partnerze trekkingowców

Mactronic istnieje od 1989 roku. W ciągu blisko trzech dekad firma zbudowała pozycję europejskiego lidera produkcji oświetlenia przenośnego. Produkuje sprzęt oświetleniowy dla służb mundurowych, przemysłu oraz sportowców i turystów – głównie biegaczy, rowerzystów, miłośników gór, a także pasjonatów strzelectwa. Wrocławski producent nieustannie rozbudowuje ofertę i podbija nowe rynki. Obecnie produkty firmy są dostępne w Europie, Azji i Afryce.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również