Jeden dzień na Scenie Eksperymentalnej tradycyjnie już poświęcimy tradycji – zarówno tym, którzy ją pielęgnują, jak i tym, którzy z nią polemizują. W tym roku na koncerty zapraszają Odpoczno, Islam Chipsy, Ata Kak, Janusz Prusinowski Kompania, Orlando Julius & the Heliocentrics oraz Jambinai.
Odpoczno
Na tym koncercie nie odpoczniecie, bo trudno będzie ustać w miejscu. Usłyszycie żarliwe wykonania muzyki ludowej z regionu opoczyńskiego w interpretacjach, które z jednej strony wyraźnie nawiązują do tradycji, ale wzbogacają ją twórczo m.in. o elementy muzyki improwizowanej i jazzu. Kwartet tworzą bowiem muzycy z bardzo różnymi doświadczeniami: Joanna Gancarczyk to śpiewaczka, która uczyła się swojego fachu od wiejskich muzykantów, Marek Kądziela jest znakomitym gitarzystą jazzowym, Piotr Gwadera bębni m.in. w L. Stadt i Mister D., a skrzypek Marcin Lorenc grywa mazurki m.in. z Maciejem Filipczukiem.
Islam Chipsy
Szalonej muzyki, którą proponuje Islam Chipsy i jego trio EEK nie umiemy opisać – ale i recenzenci najlepszych muzycznych mediów mają z tym problem. Wszyscy natomiast zgodni są co do jednego: wyłowiony z undergroundowej sceny Kairu producent tworzy rzeczy zupełnie unikalne i fascynujące. Jazgotliwe, niemal groteskowe partie syntezatora, frenetyczne tempo perkusji i wywodząca się z tradycyjnej muzyki arabskiej melodyka – oto co wypełnia ich debiutancki album „Kahraba”. Na koncercie możecie spodziewać się tego samego, tylko bardziej.
Ata Kak
Poruszyła was historia Sugarmana? To co powiecie na to… W 1994 roku niejaki Yaw Atta-Owusu z Ghany nagrał własnym sumptem fascynujący album „Obaa Sima”, łączący taneczne, afro-house’owe brzmienie z oryginalnym rapem. Materiał został wydany w oszałamiającym nakładzie 50 kaset i… tu trop się urywa. W 2002 roku amerykański kolekcjoner Brian Shimkovitz kupił jedną z tych kaset w czasie swojej podróży po Ameryce i tak się nią zachwycił, że aż założył bloga (a później i label) popularyzującego zapomnianą muzykę z tamtej części świata czyli znane wam doskonale Awesome Tapes From Africa. Szukał autora bezskutecznie, aż do 2014 roku, kiedy okazało się, że Yaw Atta-Owusu mieszka w Kanadzie, ma się dobrze i jest gotowy do ruszenia ze swoją muzyką w świat. Oficjalna reedycja „Obaa Sima” ukazała się rok temu, a już w sierpniu gościć będziemy Ata Kak w Katowicach. Jaki ten świat mały…
Janusz Prusinowski Kompania
To – jak sami o sobie mówią - uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów, a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Mówią prawdę. Zespół dowodzony przez Janusza Prusinowskiego reinterpretuje muzykę wiejską z Centralnej Polski w oryginalny i porywający sposób – stąd nie tylko entuzjastyczne recenzje płyt „Mazurki”, „Serce” i „Po kolana w niebie”, ale też gorąco przyjmowane koncerty w każdym zakątku świata. Pod scenę zapraszamy szczególnie tych, którzy myślą, że nigdy w życiu nie zatańczą mazurka. Możemy się założyć.
Jambinai
Rzadko dociera do nas interesująca muzyka z Korei Południowej, ale jeśli mają tam więcej tak znakomitych i oryginalnych grup jak Jambinai to czas najwyższy nadrobić zaległości. Twórcy onirycznego i hałaśliwego zarazem albumu „Différance” w absolutnie unikalny sposób łączą dziedzictwo muzyczne swojego kraju – również wyrażane poprzez wykorzystanie tradycyjnych koreańskich instrumentów – z apokaliptyczną mocą post rocka. Trudno będzie po tym zasnąć.
Goat
Goat – tym razem japoński – występuje w składzie, który gwarantuje mocne wrażenia. Gitara elektryczna, saksofon, bas i bębny zawsze zwiastują hałas. Nie inaczej jest tym razem, ale warto dodać, że ciosy noise’u układają się w tu w transowe, wciągające wzory. Wszystko to sprawia, że kompozycje Koshiro Hino, lidera formacji, są miejskie i plemienne zarazem.
Jenny Hval
Ten niesamowity świat Jenny Hval! Rzadko zdarza się muzyka tak intymna i osobista, i tak bogata zarazem, ale talent, którym może się pochwalić Norweżka, to w ogóle rzadkie zjawisko. Nic dziwnego, że udało jej się wciągnąć w krąg tych muzycznych halucynacji między innymi Øysteina Moena z Jaga Jazzist czy Thora Harrisa ze Swans. Jej kariera nabrała rozpędu za sprawą wydanego przez Rune Grammofon albumu „Innocence is Kinky”, a płytą „Apocalypse, girl” Hval potwierdziła swoją pozycję wśród skandynawskich wizjonerek.
11. edycja OFF Festival Katowice odbędzie się w dniach od 5 do 7 sierpnia. Dotychczas potwierdzeni artyści to: Devendra Banhart, Anohni, The Kills, Mudhoney, GZA, Lush, GusGus, Thundercat, Minor Victories, Kiasmos, Napalm Death, Jaga Jazzist, SBB gra „Nowy Horyzont“, Sleaford Mods, DJ Koze, Zomby, Lightning Bolt, Andrew Weatherall b2b Roman Flügel, Brodka, Kaliber 44, Orlando Julius & the Heliocentrics, Liima, Daniel Avery, Clutch, Mutoid Man, Powell, Zimpel/Ziołek, Basia Bulat, Janusz Prusinowski Kompania, Syny, Beach Slang, Willis Earl Beal, Jenny Hval, Flatbush Zombies, Machinedrum, Yung Lean, Mass Gothic, Jambinai, Islam Chipsy, Show Me The Body, Ata Kak, Goat, Fidlar, Odpoczno, Rosa Vertov.
ip