O tym jak brzmią w wersji wokalnej na żywo dzieła Chopina, np. Etiuda E-dur czy Polonez As-dur, będzie się można przekonać na początku 2022 roku. Artystka zaprezentuje się na dwóch wyjątkowych koncertach 29 stycznia w Krakowie i 31 stycznia we Wrocławiu. Natalii Kukulskiej będzie towarzyszyć orkiestra oraz wybitni muzycy. Promotorem obu wydarzeń będzie agencja Prestige MJM, a bilety do sprzedaży trafią w poniedziałek, 15 marca 2021.
Natalia Kukulska to jedna z najbardziej znanych i cenionych polskich wokalistek. Autorka tekstów i współautorka muzyki, jest córką legendy polskiej sceny muzycznej, piosenkarki Anny Jantar oraz kompozytora Jarosława Kukulskiego. W swoim „dorosłym” dorobku wokalistka nagrała 11 solowych płyt. Jej hity „Im więcej ciebie tym mniej”, „Piosenka światłoczuła” czy „W biegu” królowały na radiowych listach przebojów. Natalia Kukulska jest zdobywczynią złotych i platynowych płyt oraz licznych nagród muzycznych. Kilka razy uznana została za wokalistkę roku przez rozgłośnie radiowe. 12 razy nominowano ją do nagrody Fryderyka, a w 2019 roku zdobyła tę statuetkę za akustyczny album „Szukaj w snach” nagrany wspólnie z gitarzystą jazzowym Markiem Napiórkowskim.
W social mediach obserwuje ją ponad 300 tysięcy fanów, a jej teledyski w serwisie YouTube zostały wyświetlone kilkadziesiąt milionów razy. Na koncerty Natalii Kukulskiej przychodzą całe pokolenia fanów, a bilety wyprzedają się do ostatniego miejsca. Artystka nie boi się muzycznych wyzwań. Występowała z takimi gwiazdami jak José Carreras, Harlem Gospel Choir czy Lemar. Zagrała główne role w musicalach „Miss Saigon” i „Królewna Śnieżka”. Nagrała też piosenki do hitów filmowych: „Zakochani”, „Och Karol 2” czy bajek „Herkules”, „Magiczny miecz”, „Trefliki”, „Elena z Avaloru” oraz „Magiczna zima Muminków”.
Teraz przyszedł czas na kolejną, zaskakującą odsłonę wokalną Natalii Kukulskiej. 28 sierpnia 2020 roku artystka wydała płytę „Czułe struny”, która została okrzyknięta największą artystyczną produkcją na rodzimym rynku fonograficznym i wydarzeniem bez precedensu na świecie.
Wybrane dzieła Fryderyka Chopina po raz pierwszy zostały opracowane w formie utworów symfonicznych, do których powstały teksty. Dostały one nową, wielowarstwową oprawę od pięciu najlepszych polskich kompozytorów i aranżerów: Krzysztofa Herdzina, Nikoli Kołodziejczyka, Adama Sztaby, Pawła Tomaszewskiego oraz Jana Smoczyńskiego. Pod ich batutą zabrzmiała Sinfonia Varsovia. Obok orkiestry na płycie pojawili się wspaniali muzycy, m.in. Robert Kubiszyn, Michał Dąbrówka, Piotr Wrombel. Na wysoki poziom albumu złożył się także gościnny udział wybitnego pianisty, Janusza Olejniczaka, którego wykonania Chopina docenia cały świat. W nagranie „Czułych strun” twórczo i wykonawczo zaangażowanych było blisko 100 osób.
Na nowej płycie Natalia Kukulska wykonuje utwory Chopina w zupełnie nowej odsłonie, a do tego jest autorką połowy tekstów. Obok niej, za warstwę liryczną odpowiadają cenione autorki i artystki, które wokalista zaprosiła do tego projektu. Są to: Mela Koteluk, Kayah, Gaba Kulka, Natalia Grosiak (Mikromusic) i Bovska.
Sprzedaż płyty zanotowała rekordowe wyniki, w efekcie czego zyskała status platyny. Album zyskał bardzo pochlebne recenzje krytyków i mediów. Marcin Kydryński tak pisze o jednej z kompozycji: - W utworze „Znieczulenie [Perludium c-moll]” Natalia śpiewa „Zepsuł nam się świat, coś jest z nim nie tak", a według mnie ten album to pierwszy krok do jego naprawy...”. A oto opinie prasowe, Jazzsoul: „To wydarzenie epokowe. Fryderyk Chopin dzięki Natalii Kukulskiej połączył się ze współczesnością, zachowując swoją magię i dostojność.” Onet.pl: „Kukulskiej udało się nagrać płytę, dla której trudno znaleźć odpowiednik.” Interia.pl: „Czułe struny” to zwycięstwo w kwestii reinterpretacji chopinowskich kompozycji”.
A co na temat nowego wydawnictwa sądzi sama artystka?
- Dotykanie niezwykle kunsztownej i pomnikowej twórczości Fryderyka Chopina na pewno wymaga odwagi. W przypadku tego projektu udało mi się zebrać twórców o wyjątkowej wrażliwości, wiedzy i doświadczeniu. Powstały utwory symfoniczne z tekstami, których zaśpiewanie było dla mnie niezwykłym doświadczeniem i wyzwaniem zarówno emocjonalnym, jak i wokalnym. Motywem przewodnim albumu jest czułość. Jestem pewna, że odbieranie takich emocji na żywo i wsłuchiwanie się w kunsztowne niuanse aranżacji i wykonań będzie wielkim przeżyciem zarówno dla wykonawców, jak i dla publiczności. Cieszę się na te spotkania z muzyką Chopina, orkiestrą, dyrygentami i publicznością. Dla mnie to będzie święto! – mówi Natalia Kukulska.
Na płycie „Czułe struny” znalazły się najsłynniejsze utwory Fryderyka Chopina, m.in. Etiuda E-dur, Polonez As-dur, Walce a-moll czy Nokturn Es-dur. Te i pozostałe kompozycje Natalia Kukulska zaśpiewa na dwóch niezwykłych koncertach, które odbędą się w przyszłym roku: 29 stycznia w ICE Kraków Congress Centre oraz 31 stycznia w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Artystce towarzyszyć będzie Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, a za pulpitem z partyturą miejsca zajmą: Adam Sztaba, Nikola Kołodziejczyk, Jan Smoczyński i Krzysztof Herdzin.
- Jesteśmy niezwykle dumni, że artystka nie bojąca się tak ambitnych wyzwań, jak śpiewanie utworów do muzyki Fryderyka Chopina, wystąpi na organizowanych przez nas koncertach. Dla osób kochających kompozytora te występy mogą być okazją do zupełnie innego spojrzenia na jego dzieła. Opatrzone talentem i wrażliwością wspaniałej artystki oraz zaaranżowane na nowo przez wybitnych twórców gwarantują wysoki poziom artystyczny wydarzenia. Serdecznie zapraszamy w styczniu 2022 roku na koncerty Natalii Kukulskiej śpiewającej Chopina – mówi Janusz Stefański z agencji Prestige MJM, która zorganizuje występy artystki.
ip
Fot: materiały prasowe