Newsello.pl

Na co zwracać uwagę przy kupnie roweru?

Kupowanie roweru może nie jest aż tak stresujące, jak samochodu, ale także w tym przypadku warto odpowiednio się przygotować.
Wybierz odpowiedni rower!
Wybierz odpowiedni rower!

„Chcę rower!” - to bardzo dobra myśl na początek. Warto jednak zagłębić się w nią bardziej, by ułatwić zadanie sprzedawcy i by znaleźć dla siebie idealny jednoślad. - Jeszcze przed wyjściem do sklepu pomyślmy o tym, jaki rower potrzebuję – niekoniecznie jaki chcę, ale jaki potrzebuję. Jeśli mieszkam w centrum Warszawy i rzadko mam okazję wyjechać za miasto, niekoniecznie przyda się rower górski z pełnym zawieszeniem – wyjaśnia Marcin Stypka z sieci specjalistycznych sklepów rowerowych Bike Atelier. - Pomyśl, gdzie będziesz nim najczęściej jeździł i po jakiej nawierzchni. Czy chcesz się ścigać na szosie, odkrywać nowe, leśne lub górskie tereny, czy może dojeżdżać do pracy, albo jeździć z dziećmi po parku? Jak często będziesz wybierać się na przejażdżki? Ile kilometrów będziesz pokonywać tygodniowo, miesięcznie? Im więcej sprzedawca będzie o tobie wiedział, tym lepszy rower dla ciebie znajdzie.

Czasami potrzeby znacząco odbiegają od pragnień. Wtedy trzeba się zastanowić, czy warto kupować coś wymarzonego, ale niekoniecznie praktycznego. Można też rozważyć pewne kompromisy. Jeśli zawsze chciałeś posiadać "szosówkę", ale nie ma w twojej okolicy zbyt wielu dróg do tego typu jazdy, można wybrać np. rower przełajowy, który przypomina szosowy, ale nadaje się też do jazdy po lesie. Można też wstawić do roweru jakiego potrzebujesz, element z roweru, o którym marzysz.

Rower lepszy niż myślisz
Z pewnością spędzisz sporo czasu w Internecie, poszukując informacji. Świetnie – im więcej będziesz wiedzieć o rowerach i całej branży tym lepiej. Jeśli jednak jest to Twój pierwszy poważniejszy zakup „dwóch kółek” i masz w tym temacie niewielkie doświadczenie, lepiej nie kupować ich online. - Bardzo istotne jest subiektywne odczucie, gdy siedzisz na rowerze podczas próbnej jazdy. Rama musi „zgrać się” z ciałem, by podróż była wygodna i przyjemna. Rower nawet z najlepszym osprzętem, ale źle dopasowany, nie będzie sprawiał tyle radości, co ten niższej klasy, ale wręcz skrojony pod cyklistę – mówi Marcin Stypka.

Podlicz budżet i pomyśl o tym, czy wiążesz ze sportem rowerowym dłuższą przyszłość. Czy planujesz stale rozwijać się w tej dyscyplinie. Jeśli dopiero zaczynasz, ale w dalszej perspektywie masz np. starty w wyścigach lub dłuższe wyprawy, zastanów się, czy nie warto wydać odrobinę więcej. Często lepiej jest kupić coś z nieco wyższej półki, nawet jeśli w danym momencie jest to model zbyt zaawansowany na aktualne umiejętności. Dzięki temu rower będzie służył przez dłuższy czas i inwestycja okaże się bardziej opłacalna.

O co pytać w sklepie?
Gdy już wiesz czego szukać, czas na zakupy. Poproś znajomych-kolarzy, by polecili ci ich ulubione sklepy. Znajdź taki, w którym będziesz czuć się swobodnie i w którym zaufasz obsłudze. Taki, w którym pracownicy będą traktować cię z szacunkiem i z cierpliwością oraz zrozumieniem odpowiedzą na każde pytanie. Przedstaw sprzedawcy swoje oczekiwania i budżet. Zapytaj też o możliwość wymiany jakiejś części roweru, na taką, która bardziej ci się podoba lub pozwoli lepiej dopasować go do twoich potrzeb i sylwetki. Gdy sprzedawca zaprezentuje ci kilka propozycji, zapytaj dlaczego poleca akurat te. Dzięki temu będziesz wiedzieć, że cię wysłuchał i chce ci pomóc, a nie sprzedać coś tylko po to, by zarobić.

Możesz też poprosić o wskazanie roweru, który cieszy się największym powodzeniem wśród klientów i wyjaśnienie dlaczego. Zapytaj również sprzedawcę, co nie podobało się w jego poprzednim, prywatnym rowerze. Będzie to dla ciebie dodatkowa wskazówka, na co zwracać uwagę. Dowiedz się, jaka jest jakość komponentów i czy jest ona wystarczająca do twoich potrzeb oraz planowanych, pokonywanych dystansów.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również