Newsello.pl

„Masajowie kontra współczesny świat” – zderzenie kultur na Nat Geo People

Jak masajscy wojownicy odnajdą się w zachodnim społeczeństwie? I kto komu wyda się dziwniejszy – oni nam czy my im?
„Masajowie kontra współczesny świat”
„Masajowie kontra współczesny świat”

Takie zderzenie zupełnie odmiennych kultur zostanie przedstawione w serii „Masajowie kontra współczesny świat”, która już od 25 sierpnia będzie emitowana na antenie Nat Geo People.

Boni i Lemarti to dwóch kenijskich wojowników z plemion Masajów i Samburu. Ich znajomość trwa już osiemnaście lat - jako nastolatkowie spotkali się podczas wspólnych ćwiczeń wojennych i zostali najlepszymi przyjaciółmi. Jednakże, mimo bycia dumnymi z korzeni i celebrowania plemiennych tradycji, nie należą do typowych przedstawicieli swojej społeczności – słuchają hip-hopu, jeżdżą na motocyklach i porozumiewają się w trzech językach. Na co dzień pracują jako przewodnicy, organizujący turystom niezapomniane emocje podczas safari.

Seria dokumentuje podróż, podczas której dwaj przyjaciele wymieniają doświadczenia z ludźmi z zupełnie innych kręgów kulturowych. Proste, naturalistyczne podejście kenijskich wojowników zostaje skontrastowane z konsumpcyjnym sposobem życia zachodu. Dzięki nim i ich świeżemu spojrzeniu, możemy zobaczyć jak dziwnym społeczeństwem tak naprawdę jesteśmy.

„Masajowie kontra współczesny świat”, premierowe odcinki w czwartki, od 25 sierpnia, o godz. 20.00 na kanale Nat Geo People.

Opisy odcinków:

Odcinek 1. „Masajowie kontra współczesny świat: W ojczyźnie” – premiera w czwartek, 25 sierpnia, o godz. 20:00.
Jak wygląda świat współczesnych wojowników? To codzienne zmagania dom-praca, połączone z kultywowaniem tradycji. Boni i Lemarti postanawiają przekazać swoją wiedzę kolejnemu pokoleniu, by duch prawdziwych wojowników przetrwał. Zabierają młodych na trening w dziczy, by nauczyć ich m.in. życia w zgodzie z naturą, zachowania zimnej krwi w trudnej sytuacji, czy znajdowania jedzenia i leków. Wszystko po to, aby mogli przetrwać w każdych warunkach, jak na nomadów przystało. Czy uda im się przekazać cenne, masajskie wartości młodemu, skażonemu dobrami cywilizacji pokoleniu?

Odcinek 2. „Masajowie kontra współczesny świat: Wojownicy na Manhattanie” – premiera w czwartek, 1 września, o godz. 20:00.
Boni i Lemarti przyjeżdżają do Nowego Jorku. Podczas pobytu w najludniejszym mieście Stanów Zjednoczonych pragną zapoznać się z panującą tu kulturą i zwyczajami, aby przekonać się, czy zachodnie zwyczaje, rozprzestrzeniające się po świecie, nie są zagrożeniem dla tradycyjnych wartości afrykańskich plemion. Ich zainteresowanie obejmuje wszystkie dziedziny życia: warunki mieszkalne, jedzenie, opiekę nad zwierzętami, a nawet sprawdzenie, czy zachodnie kobiety byłyby odpowiednimi żonami dla masajskich wojowników. Lemarti postanawia także wziąć udział w nowojorskim maratonie.   

Odcinek 3. „Masajowie kontra współczesny świat: Podbój Teksasu” – premiera w czwartek, 8 września, o godz. 20:00.
Kolejnym przystankiem w podróży dwóch kenijskich wojowników jest Teksas. Boni i Lemarti przyjrzą się m.in. hodowli krów, a także spróbują zostać prawdziwymi kowbojami. Aby to zrobić, będą musieli zamienić tradycyjne, masajskie stroje na jeansy i kapelusze, a także nauczyć się jazdy na rodeo. Boni i Lemarti wybiorą się również na uniwersytet, by potrenować wraz z drużyną futbolu amerykańskiego. Czy przekonają się do tego sportu?    

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Kombinat

Teatr Kombinat zaprasza na spektakle

Kultura
poniedziałek, 24 października 2022, 15:13
Premierowy spektakl Teatru Kombinat pod tytułem „Miejsce, w którym nic nie jest stracone” oparty jest na opowiadaniu Isaaca Bashevisa Singera zatytułowanym "Sen Menasze".
Kinomural

Kinomural zaprasza do Wrocławia

Kultura
poniedziałek, 19 września 2022, 10:46
Ponad 70 artystów i artystek z całego świata zaprezentuje swoje prace na kamienicach historycznego Przedmieścia Odrzańskiego.

Zobacz również