Newsello.pl

Jaka muzyka dominowała w Polsce w latach 80.

Co miało wpływ na kreowaną muzykę w latach 80 w Polsce?
Jaka muzyka dominowała w Polsce w latach 80.
Jaka muzyka dominowała w Polsce w latach 80.

Z pewnością dotyczy to wielu protestów, które organizowali robotnicy w Stoczni Gdańskiej. Oprócz tego wpływ na muzyczne hity w Polsce w latach 80 miał również stan wojenny, a najważniejszy upadek komunizmu.

Bardzo rozpoznawalny okres w tamtych latach to Muzyka Młodej Generacji. Początek należy przyjmować na rok 1978. Miejsce to miało miejsce w sopockim Teatrze Leśnym. Artyści, którzy pojawili się na scenie w tamtym okresie to m.in. Res Publika (obecnie znana pod nazwą Republika), Kombi, Krzak. Dwa lata później, w roku 1980 miało miejsce wystąpienie artystów na scenie. W tym okresie próbkę swoich możliwości prezentowały takie zespoły jak m.in. Republika (wcześniej Res Publika), TSA. W Polsce wystąpił dość szeroki boom na muzykę rockową. Lata 80 to podział gitarowego grania. Jedni odpowiadali za muzykę alternatywą (festiwale, koncerty artystów niezależnych) a inni tworzyli utwory mainstreamowe. Czy w latach 80 tworzyły kapele odpowiadające za muzykę mainstream’ową? Oczywiście, że TAK!

Jedne z popularniejszych kapel, aż do dzisiejszego dnia to oczywiście Perfect lub Lady Pank tworzą świetną muzykę. Artyści, m.in. Zbigniew Hołdys mogli liczyć na bardzo duże poparcie wśród młodych osób. Młodzież, która występowała w ramach protestów zmieniała teksty utworów, aby walczyć w jakiś sposób z komunizmem. Bardzo dużą popularnością oprócz wyżej wymienionego Rocka cieszył się gatunek muzyczny reagge oraz punk rock. Ze względu na niecenzuralne słowa, a także nieodpowiednie treści taka muzyka nie była dostępna w lokalnym radiu, bądź telewizji. Polski zespół, który tworzył charakterystyczną muzykę w tym okresie to oczywiście Dezerter. Zapisał się na kartach historii polskiej sceny muzycznej lat 80.

Nie każdy fan muzyki rock żył w latach 80. Czy z tego powodu musi rezygnować z poznania najpopularniejszych utworów z tego czasu? Oczywiście, że nie! Radia internetowe, tuba.fm i inne gwarantować mogą odtworzenie jednych z najpopularniejszych utworów tamtego okresu. Warto się z nimi zapoznać. Czasy komunizmu w Polsce nie były dla nikogo łatwe.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Roksana Węgiel

Roksana Węgiel wydaje nowy album

Muzyka
piątek, 17 maja 2019, 13:58
Debiutancki album Roksany Węgiel, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2018oraz pierwszej edycji The Voice Kidsukaże się już 7 czerwca 2019 roku.
Mystic Festival 2019

Mystic Festival 2019 już 25 czerwca

Muzyka
piątek, 17 maja 2019, 13:41
Do Mystic Festival 2019 zostało dokładnie 40 dni. Podczas pierwszej od lat edycji kultowego festiwalu na trzech scenach wystąpi 28 zespołów.

Zobacz również