Newsello.pl

Ile wart jest rynek europejskiej piłki nożnej?

Piłka nożna niezmiennie przyciąga zarówno kibiców, jak i pieniądze. Angielska Premier League umocniła się na pozycji lidera pod względem osiąganych przychodów.
Ile wart jest rynek europejskiej piłki nożnej?
Ile wart jest rynek europejskiej piłki nożnej?

Wartość dwudziestu największych klubów Premier League wynosi prawie jedną piątą wartości całego europejskiego rynku piłki nożnej. To główne wnioski 24. edycji raportu „Annual Review of Football Finance 2015” przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.

Rok wcześniej wartość europejskiego rynku piłki nożnej wynosiła 19,9 mld euro. Obecnie jest to ponad 20 mld euro. Według wyliczeń ekspertów Deloitte w sezonie 2016/2017 będzie to już 25 mld euro.

W omawianym raporcie, w sezonie 2013/2014 nowe umowy w obszarze praw do transmisji telewizyjnych spowodowały wzrost przychodów „wielkiej piątki” europejskich lig piłkarskich o 15 proc. do wartości 11,3 mld euro. - Już trzeci rok z rzędu każda spośród lig europejskich z „wielkiej piątki” zanotowała rekordowe przychody, co ponownie dowodzi, że piłka nożna na najwyższym poziomie nadal stanowi „treść o największej wartości” dla nadawców oraz że partnerzy handlowi gotowi są sporo zapłacić za to, aby utożsamiano ich z najlepszymi klubami europejskimi – mówi Dan Jones, Partner, Lider Sports Business Group, Deloitte UK.

Wzrost przychodów o 29 proc. spowodował, że Premier League, której łączne przychody osiągnęły poziom 3,3 mld funtów (3,9 mld euro), jeszcze wyraźniej zaznaczyła swą dominującą pozycję wśród lig na świecie. Przychody z transmisji wzrosły o 48 proc. (569 mln funtów), przy czym trzy czwarte tego wzrostu jest zasługą nowych krajowych i międzynarodowych transakcji dotyczących praw do transmisji. - W sezonie 2013/2014 jedynie 5 klubów w Europie spoza Premier League zarobiło więcej na transmisjach telewizyjnych niż klub z najniższymi przychodami z tego źródła spośród drużyn najlepszej angielskiej ligi. Po serii najnowszych doniesień dotyczących transakcji handlowych zawieranych przez angielskie kluby, należy spodziewać się, że Premier League prześcignie Bundesligę pod względem przychodów komercyjnych i w sezonie 2014/15 stanie się światowym liderem we wszystkich trzech kluczowych kategoriach przychodów – wyjaśnia Dan Jones.

W kolejnym, ósmym już roku stałych wzrostów, niemiecka Bundesliga umocniła się na pozycji numer dwa na liście europejskich lig generujących najwyższe wpływy, osiągając łączny wzrost przychodów o 13 proc. (257 mln euro) do poziomu 2,3 mld euro. Łączna wartość nowych kontraktów dotyczących praw do transmisji zawartych przez Bundesligę 1 i Bundesligę 2 przekroczyła wartość poprzednich umów o ponad 50 proc. Wciąż jednak wartość praw do meczów Bundesligi 1 jest nadal najniższa spośród całej „wielkiej piątki” lig europejskich.

Łączne przychody wszystkich klubów La Liga wzrosły o 3 proc. (65 mln euro) do poziomu 1,9 mld euro. Wzrost ten miał jednak miejsce wyłącznie dzięki dwóm klubom z Madrytu, natomiast łączne przychody pozostałych 18 klubów spadły w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Na rynku krajowym pojedyncze kontrakty nadal zniekształcały całkowity obraz sytuacji finansowej hiszpańskiej ligi. W maju 2015 roku Ministerstwo Sportu Hiszpanii ogłosiło, że począwszy od sezonu 2016/17 prawa do transmisji krajowych meczów piłki nożnej w tym kraju będą sprzedawane łącznie w nadziei na stworzenie i zaoferowanie potencjalnym nabywcom praw do transmisji bardziej atrakcyjnego i przejrzystego produktu.

Niezłe osiągnięcia niektórych włoskich klubów w pucharach europejskich w bardzo niewielkim stopniu wpłynęły na wzrost łącznych przychodów klubów z Serie A. Te zwiększyły się zaledwie o 1 proc. do poziomu 1,9 mld euro Jest to kolejny dowód na to, że przychody klubów piłkarskich we Włoszech są silnie uzależnione od przychodów ze sprzedaży praw do transmisji, które stanowiły aż 59 proc. łącznych przychodów ligi. Jest to największy udział spośród wszystkich lig piłkarskich „wielkiej piątki”.  

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również