Newsello.pl

Eklektik Session zaprasza na kolejną edycję festiwalu.

Hasło tegorocznego festiwalu “PAMOJA” nie jest przypadkowe.
Eklektik Session 'PAMOJA"
Eklektik Session 'PAMOJA"

W dniach 3-17 lipca 2021 w Tanzanii po raz pierwszy odbył się Pamoja Zanzibar Festival zainicjowany przez Radka Bond Bednarza. We Wrocławiu tegoroczny letni festiwal ES będzie kontynuacją festiwalu oraz myśli “PAMOJA” (wym. pamodża w jęz. swahili oznacza "jedność") nawiązując do wpływów muzyki afrykańskiej na twórców z innych kontynentów. Eklektik Session “PAMOJA” 2021 to wyjątkowa 3-dniowa podróż z festiwalem i powrót do formuły wielu lokalizacji. Wystąpią m.in. Jimi Tenor, Salum Matata, Karikari, Ekow Alabi, Eklektik Orchestra.

Stara Giełda, 27.08

Budynek Starej Giełdy znajduje się w centrum Wrocławia, przy Placu Solnym 16, a jego wspaniała historia sięga blisko 200 lat. Eklektik Session zainauguruje Salum Matata - piosenkarz i autor tekstów urodzony w Dar Es Salaam w Tanzanii. Jego muzyka stanowi mieszankę afrykańskich rytmów plemiennych ze współczesnym bluesem. W Afryce Wschodniej jest obecnie jednym z najbardziej podziwianych wykonawców Zanzibaru. Doświadczając występu Saluma można zrozumieć, że urodził się by stanąć na scenie ze swoim zrelaksowanym opanowaniem i zakresem głosu.

Podczas wydarzenia specjalnego, pierwszego dnia festiwalu, przeniesiemy się do przestrzeni Eklektik Art w Galerii na Czystej, gdzie odbędzie się pokaz New fashion philosophy 4R Moniki Tatiany Idzikowskiej. Autorka przybliża problem odpadów tekstylnych, który dotyczy nie tylko zanieczyszczenia środowiska naturalnego, ale także jego dewastacji i degradacji. W kolekcji dedykowanej festiwalowi Eklektik Session przedstawi ubrania powstałe w wyniku całkowitej dekonstrukcji, z użyciem resztek tkanin i odzieży, z zamiarem przywrócenia tych skrawków do rangi piękna. Z odpadów tekstylnych powstały trwałe ubrania będące obrazem współczesnego wielokulturowego Świata, tworzącego jedność, bo tylko RAZEM można cokolwiek zmienić.

Concordia Design, 28.08

Drugi dzień festiwalu rozpocznie się od kolejnej odsłony cyklu Eklektik Portraits, który powstał z połączenia dwóch największych pasji, muzyki i fotografii - tym razem w formie brunchu. Jak zwykle w trakcie festiwalu ES nie może zabraknąć także spotkania z naszą ulubioną Panią przewodnik Iwoną Stec w ramach Eklektik Walks, tym razem po Wyspach Odrzańskich.

Wieczorem zapraszamy na koncert KARIKARI. Pochodzący z Ghany Karikari wykonuje tradycyjną muzykę Highlife, która zrodziła się z początkiem XX wieku na terenie dzisiejszej Ghany. Gatunek muzyki Highlife powstał poprzez fuzję calypso z rdzennymi rytmami grupy etnicznej Akan zamieszkującej zachodnią Afrykę. We Wrocławiu KARIKARI zastąpi Ben'a Aylon'a, który z powodu siły wyższej nie będzie mógł wziąć udziału w tegorocznej odsłonie festiwalu Eklektik Session.

W Concordia Design odbędzie się również specjalna festiwalowa odsłona Eklektik Room z udziałem DJ Yantimer i gości festiwalu na tarasie baru “Słodowa” z widokiem na Wrocławi. Concordia Design Wrocław to miejsce wydarzeń kulturalnych, otwartych na lokalną współpracę, ale też inicjującym własne projekty w obszarach architektury i designu oraz muzyki.

Niedziela na Młynie 29.08

Ostatni dzień festiwalu witamy na Młynie Sułkowice, popularnym i osobliwym miejscu targowym Wrocławia. Od rana na rampie pod kominem będzie można posłuchać projektu CHOJNACKI/MIGUŁA CONTEMPLATIONS, a wieczorem wystąpi wyczekiwany przez wszystkich JIMI TENOR & BAND. Pochodzący z Finlandii muzyk i kompozytor Jimi Tenor nigdy nie zadowalał się tradycyjną rolą artysty popowego. Jego twórczość wykracza poza aktualne trendy, jako wykonawca w oryginalny sposób łączy najlepsze elementy muzyki afroamerykańskiej oraz spontaniczny i bezwstydny styl glamour. Muzyka Tenora jest napędzana osobliwą charyzmą, designem i nowinkami technicznymi.

Zwieńczeniem kolejnych odsłon festiwalu Eklektik Session jest wspólny występ pod szyldem Eklektik Orchestra, w niepowtarzalnym składzie z gośćmi festiwalu. W tym roku finałowy set odbędzie się pod festiwalowym hasłem PAMOJA. Dotychczas zrealizowane koncerty Eklektik Orchestry to spektakularne wydarzenia inspirowane wieloma motywami: MANUAL, REVERSED, HOME & IDENTITY, LOST HIGHWAY , THE DEEP, THE NIGHT, SOLARIS, MAN MACHINE. W wydarzeniach tych brali udział wybitni goście z całego świata m.in. Dele Sosimi, Jojo Mayer, Nils Petter Molvær, Eivind Aarset, Erland Dahlen, Jan Bang, Erik Honore, Ganesh Anandan, Arve Henriksen, Pierre Jodlowski, Wu Wei, Tom Mays, Mariam Wallentin, Loup Barrow, Nadishana, John Davis, Orkiestra NFM Filharmonii Wrocławskiej. Realizowane z rozmachem koncerty Eklektik Orchestry nagłaśnia legendarny producent Roli Mosimann (Faith No More, Björk, The Young Gods, The The, Swans). Pomysłodawcą jest założyciel i dyrektor platformy Eklektik Session - Radek Bond Bednarz.

ip
Fot: materiały prasowe
 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również