Newsello.pl

Bez dogmatu – Sienkiewicz inny niż ten, którego znacie ze szkolnych lektur

Henryk Sienkiewicz, autor takich dzieł jak "Quo vadis", "W pustyni i w puszczy" czy wreszcie legendarnej "Trylogii", ma też na swoim koncie inne dzieło, znacznie odbiegające od jego bardziej znanej dziś twórczości...
Bez dogmatu – Sienkiewicz inny niż ten, którego znacie ze szkolnych lektur [fot. materiały prasowe / Wydawnictwo MG]
Bez dogmatu – Sienkiewicz inny niż ten, którego znacie ze szkolnych lektur [fot. materiały prasowe / Wydawnictwo MG]

Już niedługo, w księgarniach pojawi się kolejny klasyk polskiej literatury. Tym razem, będzie to dzieło jednego z najwybitniejszych pisarzy w polskiej historii, który zasłynął wieloma ponadczasowymi powieściami, które tworzą dziś kanon lektur szkolnych i które po prostu wypada znać! Oto jedno z najbardziej kontrowersyjnych dzieł, jakie napisał Henryk Sienkiewicz. Oto "Bez dogmatu"!

Henryk Sienkiewicz

Bez dogmatu zobaczymy zupełnie innego Sienkiewicza niż tego, którego znamy dzięki powieściom historycznym. Pisarz stworzył utwór o czasach mu współczesnych, podejmujący problem człowieka końca XIX wieku, pozbawionego trwałych zasad moralnych i celu w życiu, do którego mógłby dążyć. Ze względu na tematykę oraz brak jednoznacznego potępienia głównego bohatera utwór wzbudził burzliwą dyskusję i wywołał zarzuty amoralności. Dla wielu młodych ludzi Bez dogmatu stanowiło diagnozę ich pokolenia.

Opis książki

Bohaterem powieści jest pochodzący z bogatej szlacheckiej rodziny Leon Płoszowski. Inteligentny, utalentowany i wszechstronnie wykształcony nie może jednak znaleźć miejsca w życiu, które upływa mu bezproduktywnie na rozrywkach, bywaniu w towarzystwie i podróżach po Europie. Za tą elegancką maską kryje się hulaka i egoista pozbawiony zahamowań, nieliczący się z uczuciami innych ludzi. Gdy Leon poznaje śliczną i skromną Anielkę, nie potrafiąc oprzeć się jej urokowi i zaczyna zabiegać o względy dziewczyny. Ta odwzajemnia uczucie, co daje Leonowi złudzenie, że już ją posiadł. Los postanawia jednak z niego zadrwić…

Premiera książki przewidziana jest na 1 sierpnia!

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Skup książek

Skup książek online - to się opłaca!

Kultura
wtorek, 02 kwietnia 2019, 10:22
Czasem chcielibyśmy pozbyć się starych książek, ale nie wiemy, co należałoby zrobić. Oto ciekawe rozwiązanie!
Opera Rara

Inauguracja festiwalu Opera Rara

Kultura
czwartek, 24 stycznia 2019, 12:23
Założeniem Festiwalu Opera Rara jest wznawianie i przybliżanie publiczności największych dzieł operowych w zgodzie z duchem epoki i z udziałem najwybitniejszych przedstawicieli wykonawstwa historycznego.

Zobacz również