Newsello.pl

Bestsellery Empiku 2023: Chłopi, Katarzyna Nosowska i Kortez na czele [FOTO]

W wyjątkowej edycji gali Bestsellerów Empiku 2023, której finał odbył się 13 lutego 2024, najważniejsze statuetki trafiły do wyjątkowych twórców.
Empik Fot; Natalia Piekut/newsello.pl
Empik Fot; Natalia Piekut/newsello.pl

Zobacz zdjęcia z wydrzenia>>

Film "Chłopi," książka i audiobook "Chłopki," oraz serial "1670" zdobyły serca widzów, co zaowocowało podwójnym triumfem Joanny Kuciel-Frydryszak. Jednak to nie jedyne nazwiska, które błyszczały podczas tego wyjątkowego wieczoru.

Joanna Kuciel-Frydryszak i Adam Mirek: Bohaterowie wieczoru

Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka reportażu "Chłopki," zdominowała kategorie Literatura faktu i Audiobook (interpretacja Marii Peszek). Adam Mirek, popularyzator nauki i pisarz książek dla dzieci, również okazał się wielkim zwycięzcą, odbierając zasłużone nagrody. Ich sukcesy dopełniły energetyczne występy Katarzyny Nosowskiej i Kortez'a, którzy nie tylko odebrali statuetki Bestsellera, lecz także dostarczyli niezapomnianych chwil swoimi występami na scenie.

Najpopularniejsze książki: Panie pisarki rządzą

W 2023 roku dominacja należała do pisarek. Joanna Kuciel-Frydryszak, Katarzyna Nosowska, B.A. Paris, Weronika Anna Marczak, oraz Adam Mirek - to one były bohaterkami wieczoru. Od reportażu po literaturę obyczajową i young adult, panie pisarki zdobyły serca czytelników. Dziecięcy bestseller to "Bebechy" Adama Mirka, który zakończył wieczór z kolejną statuetką w ręku.

Hity audio: Chłopki rządzą nie tylko książkami

"Chłopki" nie tylko podbiły listy bestsellerów książkowych, lecz także stały się najchętniej słuchanym audiobookiem, zwyciężając w popularnej aplikacji Empik Go. Marcin Myszka powtórzył sukces z poprzednich lat, a "Kryminatorium. Mordercy PRL" zgromadziło najwięcej słuchaczy w kategorii podcastów. Adaptacja "Przygód Baltazara Gąbki" okazała się superprodukcją audio roku.

Bestsellerowe płyty: Powroty i nowości na szczytach

W kategorii muzycznej triumfowali artyści, którzy powrócili na scenę po dłuższej przerwie. Kortez zwyciężył w kategorii Pop, Depeche Mode zdobyło laury w Rocku, a Taco Hemingway odebrał statuetkę za rap i hip-hop za album "1-800-Oświecenie."

Wśród filmów, "Chłopi" zyskali największą popularność, zdobywając Bestsellera Empiku w kategorii Kino Polskie. Puszek z uniwersum Shreka, w "Kocie w Butach: Ostatnie Życzenie," odebrał statuetkę za Kino Familijne.

Twórcy Roku: Głosy ganów decydują

Ponad ćwierć miliona głosów wybranych przez fanów w aplikacji Empik zadecydowało o wyborze Twórców Roku. Aleksandra Negrońska i Lana Del Rey zostali wyróżnieni w kategoriach Pisarki i Artystki Muzycznej Roku, a Adam Mirek otrzymał nagrodę dla Twórcy Internetowego Roku.

Odkrycia Empiku 2023: Nurt świeżości w kulturze

Oprócz znanych twórców, gala uhonorowała młode talenty. Małgorzata Lebda, Kathia, oraz duet Kordian Kądziel i Maciej Buchwald otrzymali Odkrycia Empiku, co dodatkowo urozmaiciło wieczór.

Święto polskiej kultury

Bestsellery Empiku to nie tylko nagrody, ale również widowisko muzyczne. Tegoroczni laureaci, Katarzyna Nosowska i Kortez, wraz z innymi artystami, stworzyli niezapomniane występy, które uświetniły to wyjątkowe święto polskiej kultury. Marcin Prokop poprowadził transmisję w TVN, a za kulisami Julia Wieniawa, Aleksandra Domańska i Damian Tkaczuk dbali o relację online.

W ten sposób, Bestsellery Empiku 2023 stały się wielkim świętem dla twórców i fanów kultury, ukazując różnorodność i bogactwo polskiej sceny artystycznej.

ip
Fot: Natalia Piekut

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Galerie zdjęć

Warto przeczytać

Zobacz również