Newsello.pl

Anna Maria Jopek & Kroke na Colours of Ostrava 2016

Gdy w 2012 roku Peter Gabriel występował w Polsce, do wspólnego koncertu zaprosił Annę Marię Jopek i zespół Kroke.
Kroke
Kroke

Później już tylko kwestią czasu stało się połączenie sił fenomenalnej wokalistki i wyjątkowego tria z Krakowa.

Absolutnie emocjonalne koncerty, owacje na stojąco i niedosyt, spowodowany końcem koncertu. Takie uczucia to tylko cześć autentycznych przeżyć, jakie dostarczają występy grupy. By pojąć fenomen i muzyczną spuściznę Kroke, należy zwrócić uwagę na dwie kwestie: ich skromność i prostotę. Zespół zadziwia i fascynuje, nie tylko zdolnościami, ale również pasją i empatią. Muzycy byli i pozostają otwarci i choć są najsłynniejszą grupą tworzącą muzykę klezmerską, nie eliminują ze swej twórczości wpływów gatunków z całego świata. Inspirują się współczesną muzyką filmową, jazzem, rockiem, a także brzmieniami arabskimi i klasycznymi.

"Klezmerska tradycja jest dla nas ważnym punktem wyjścia, ale wszyscy wiemy, że również ona stale się rozwija. Na przestrzeni wieków była w stanie wchłonąć wiele wpływów, przez co dziś dzięki niej możemy odkrywać własne muzyczne światy i komponować to, co podpowiadają nam dusze. Nie jesteśmy niczym związani. Współczesna muzyka klezmerska to nie muzeum. Nie jest nietykalna" mówi akordeonista Jerzy Bawoł. Oprócz niego, Kroke tworzą: grający na altówce, skrzypcach i flecie Tomasz Kurkuba oraz perkusista Tomasz Lato. Występowali m.in. z Edytą Geppert, Mają Sikorowską, Krzysztofem Herdzinem, a także z zespołami z całego świata jak m.in Tindra z Norwegii, Diego Galaz z Hiszpanii, czy Urna Chahar Tugchi z Mongolii. Ponadto koncertowali z Nigelem Kennedy i Peterem Gabrielem, a swoją muzyką oszołomili światowej sławy reżyserów jak David Lynch i Steven Spielberg.

Od 1992 wydali kilka poważnych albumów. W tym roku wracają do współpracy z Anna Marią Jopek, która przekonana, że Kroke tworzą muzykę uduchowioną, napisała słowa na podstawie biblijnych psalmów. Piosenkarka, kompozytorka i pianistka, która zachwyciła podczas Colours 2013, występem w Auli Gong, wyrazy uznania otrzymała m.in. od Boobiego McFerrina, Branforda Marsalisa, czy muzycznego wizjonera, Petera Gabriela. Pat Metheny, gitarzysta jazzowy, z którym miała okazję współpracować, powiedział: "Anna jest absolutnie wyjątkowa i oryginalna. To wielki i otwarty muzyk. To, co przez całe życie stara się zrobić, to wybrać najlepszą muzykę".

Chociaż piękna Anna Maria jest traktowana jako gwiazda muzyki jazzowej i jest uznana za jedną z najbardziej oryginalnych polskich śpiewaczek, to dziś podziwia muzykę niezależnie od gatunków i kultur. Dzięki temu zakres jej twórczości jest bardzo szeroki: pop, muzyka klasyczna, blues, brazylijska bossa nova, czy portugalskie fado. Jej lekkie i melodyjne utwory, do których pisze własne teksty, są bliskie polskiej muzyce ludowej, więc najczęściej śpiewa w swym ojczystym języku.

Zdobywczyni 9 złotych i 7 platynowych płyt. Posiadaczka kilku Fryderyków - najważniejszych nagród muzycznych w Polsce. Jednego z nich otrzymała za płytę "Upojenie" nagraną z Patem Methenym. "Nie lubię wokalistów jazzowych, ale lubię tych, którzy potrafią śpiewać jazz. Dla mnie Anna nie jest wokalistką jazzową, bo komponuje różne utwory, ale zawsze naprawdę dobre. Współpraca z nią tbyła dla mnie wielką przyjemnością" powiedział Branford Marsalis, jeden z wielu znanych muzyków zaangażowanych w realizację albumu "ID", nagrywanego w studia Petera Gabriela. Krążek pokrył się platyną, a przy jego nagraniach, udział brali również członkowie zespołu Kroke.

"Muzyka pozostaje dla mnie podstawową tajemnicą, pytaniem bez odpowiedzi. Staram się znaleźć najlepsze rozwiązanie, ale nie pytaj mnie teraz o wyniki. Nic się nie skończyło, to dlatego dla mnie muzyka jest tak ekscytującą sprawą" powiedziała piosenkarka, która rozpoczyna ponownie koncertowanie z zespołem Kroke.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również