Newsello.pl

Św. Mikołaj i jego pomocnicy...

Jak widzimy, Mikołaj dotrze wszędzie by dać prezenty grzecznym dzieciom! Dowiedz się, kto pomaga mu w rozdawaniu prezentów w rożnych częściach świata!
Św. Mikołaj i jego pomocnicy...
Św. Mikołaj i jego pomocnicy...

Przybycie Św. Mikołaja na wigilie to jeden z najbardziej wyczekiwanych przez wszystkich momentów świąt - to właśnie wtedy, dowiadujemy się, czy w tym roku byliśmy grzeczni i na jaki prezent o sobie zasłużyliśmy. Jednak przyjazny starszy pan w czerwonym stroju to tylko jeden ze Św. Mikołajów, jacy podróżują po świecie. Jak wyglądają Mikołaje w innych krajach i jaką postać tam przyjmują?

Polska rodzina Mikołajów
Co ciekawe, już w samej Polsce musi ich być kilku! Jego najbardziej znanym bratem jest tzw. Gwiazdor, które teraz jednak częściej kojarzony jest nie z prezentami wigilijnymi, lecz z Mikołajkami 6 grudnia. Nadal jednak obsługuje on też część domów w wigilię, chociażby na Kaszubach i kilku innych miejscowościach.

Po poznaniu, grasuje też Mikołaj który bardzo ceni sobie dobre traktowanie butów – jeżeli zaglądając przez okno zobaczy czyste buty domowników – zostawi prezent. Jeżeli zobaczy buty brudne, lub schowane, podrzuci zgniłego ziemniaka… Rózga już nie wydaje się taka straszna!

Mikołaj na wschodzie
W Rosji, Św. Mikołaj dogadał się z Dziadkiem Mrozem. Tam, prezenty dawane są dzieciom dopiero w nowy rok. Imię zobowiązuje i sam Dziadek ubrany jest bardzo ciepło, otulony futrzanymi, grubymi ubraniami. Ma też bardzo długą brodę. Wiadomo też, że jest ożeniony ze Staruchą Zimą i że ma rodzinę – przy rozdawaniu prezentów często pomaga mu Śnieżynka, jego wnuczka.

Wróżki lubią postraszyć ale i nagrodzić
Część krajów w Europie, została zaklepana przez kilka wróżek. We Włoszech, jest to złośliwa La Befana. Na szczęście, swoje numery ma zarezerwowane tylko dla niegrzecznych dzieci, więc te grzeczne nie maja się czego obawiać! Podobnie ma się sprawa z niemiecką Frau Bertą, która po cichutku podrzuca prezenty grzecznym dzieciom, by później postraszyć te niegrzeczne!

Nasz Mikołaj!
Dawniej, Św. Mikołaj był biskupem i roznosił on prezenty będąc ubranym w stosowne biskupie szaty. Czasy jednak się zmieniły, a sam Mikołaj postanowił nieco zmienić swój wizerunek! Poprosił on o pomoc (a jakże) amerykańskich specjalistów, którzy przygotowali dla niego nowy wizerunek, który dzisiaj rozpoznawalny jest na całym świecie.

Ktokolwiek jednak przynosi nam prezenty, zawsze będzie patrzył na nasze zachowanie! Dlatego pamiętajmy, że bez względu na to jak wygląda, lepiej zachowywać się dobrze przez cały rok!

Oby w tym roku Mikołaj by dla wszystkich hojny!

Źródła:swiety-mikolaj.com, lodz.naszemiasto.pl, Pexels

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również