Newsello.pl

Pranie butów sportowych w pralce – czy to dobry pomysł? Jak je wyczyścić?

Uprawianie sportu wiąże się z posiadaniem odzieży która wymaga ciągłej i uważnej pielęgnacji, ponieważ jest stale wystawiona na działanie potu i brudu. Jak odpowiednio zadbać o swój ekwipunek?
Czy powinno się prać buty sportowe? Jak je wyczyścić? [fot. Biuro prasowe marki Indesit]
Czy powinno się prać buty sportowe? Jak je wyczyścić? [fot. Biuro prasowe marki Indesit]

Osoby, które aktywnie uprawiają sport, systematycznie spotykają się z tym samym problemem – jak czyścić i prać buty sportowe? Przecież wymagają odświeżenia znacznie częściej niż obuwie codzienne. Na rynku znajdziemy pralki ze specjalnym programem dedykowanym odzieży sportowej... jednak co zrobić, jeśli nie dysponujemy takim sprzętem?

Przygotowanie prania

Jeśli odpowiednio przygotujemy obuwie przed rozpoczęciem prania, możemy nie tylko uchronić przed zniszczeniem naszą ulubioną parę butów do ćwiczeń, ale też i samą pralkę. Na co zwracać uwagę, jeśli nie dysponujemy specjalnym trybem do prania odzieży sportowej?

Wyczyść bieżnik – zanim włożysz swoje buty do bębna pralki, sprawdź ich bieżnik. W zależności od sportu, który uprawiamy, podeszwa może wymagać innych zabiegów. Błoto czy ziemię po terenowych biegach można wyczyścić za pomocą szczotki lub szmatki, natomiast małe kamyczki w rowkach bieżnika najlepiej usunąć za pomocą wykałaczki.

Wyczyść pozostałe części – jeśli na obuwiu znajdują się dodatkowe, większe zabrudzenia, dobrze będzie je wcześniej wyczyścić za pomocą szmatki oraz wody z mydłem.

Przygotuj sznurówki – rozwiąż je oraz wyjmij z buta. Jeśli to możliwe, wyciągnij także wkładki. Elementy te należy włożyć do specjalnych woreczków do prania (każdy but do osobnego). Dzięki temu zmniejszymy ryzyko bezpośredniego obijania się butów o siebie oraz o wnętrze pralki.

Wypełnij bęben pralki – dobrze, aby bęben pralki był wypełniony podczas prania butów. To dobra okazja, aby wyprać wraz z nimi resztę naszej sportowej odzieży, ręcznik na siłownię czy okrycia przeciwdeszczowe, do prania których nie powinniśmy wykorzystywać płynu zmiękczającego.

Jakie parametry prania?

Kiedy nasze buty i bęben są już odpowiednio przygotowane do wyprania butów sportowych, powinniśmy ustawić odpowiedni tryb. Jeśli nasza pralka posiada tryb sportowy – wybierzmy go.

Tryby sportowe są bardzo bezpieczne i ekonomiczne w kontekście całego cyklu – mówi Grzegorz Proniewicz, ekspert marki Indesit. – Zapewnią najlepsze efekty prania przy dostosowaniu parametrów do jakości odświeżanych materiałów, a butów nie musimy przygotowywać do prania tak skrupulatnie, jak w przypadku korzystania z pralki bez dedykowanej funkcji – możemy je po prostu umieścić w bębnie pralki. Tryb sportowy posiada np. model Indesit Innex BWE 71283X WWGG PL, w którym możemy wyprać zarówno buty, jak i pozostałą odzież sportową. Specjalny program „obuwie sportowe” pozwala na pranie nawet dwóch par butów sportowych. Podstawą jego skuteczności jest umiejętne wykorzystanie siły odśrodkowej. Bęben podczas tego programu kręci się szybko w jedną stronę z prędkością 90obr/min, co powoduje, że buty dzięki sile odśrodkowej „przyklejają” się do bębna i cały czas się go „trzymają”. Dzięki temu nie ma hałasu wynikającego z obijania się butów o siebie oraz o bęben. Pranie odbywa się w 30°C. Eliminuje to również ryzyko rozklejania się butów – dodaje Grzegorz Proniewicz.

Co zrobić, gdy nasza pralka nie ma trybu sportowego?

Obecnie większość pralek pozwala na ręczny wybór temperatury czy szybkości wirowania. Zacznijmy zatem od standardowego trybu prania odzieży syntetycznej (np. tryb „syntetyczne codzienny” dostępny w pralkach Indesit lub jego odpowiednik), najlepiej w temperaturze 30 lub 40 stopni. Wyższa temperatura może sprawić, że nasze buty rozkleją się. Wybierzmy również jak najwolniejsze obroty wirowania, a także zrezygnujmy ze wszelkich dodatkowych udogodnień, takich jak płukanie wstępne czy płukanie płynem zmiękczającym – to wszystko może zaszkodzić naszemu obuwiu.

Dzięki wypełnieniu bębna innymi ubraniami oraz umieszczeniu butów w specjalnych workach, gumowe elementy obuwia nie będą obijały się od ścian bębna, a tym samym nie zniszczą ani wewnętrznych części pralki ani samych siebie.

Po zakończonym cyklu, buty najlepiej suszyć w temperaturze pokojowej, w mało nasłonecznionym miejscu. Promienie słoneczne mogą sprawić, że buty wyblakną, a sztuczne źródła gorącego powietrza często powodują odkształcenia. Warto zaplanować takie pranie tuż po zakończonych ćwiczeniach, aby mieć gwarancję wyschnięcia butów przed kolejnym treningiem. Ile czasu potrzebujemy na ich wysuszenie? Samo suszenie powinno trwać co najmniej jedną noc (w zależności od temperatury panującej w mieszkaniu), a czas potrzebny na pranie jest uzależniony od modelu naszej pralki oraz stopnia zabrudzenia butów przed praniem.

Jeżeli posiadasz w swojej pralce tryb sportowy, możesz w krótkim czasie wyprać nie tylko buty, ale także pozostałą odzież wykorzystywaną na treningach. Wyżej wymieniony model Indesit oferuje również cykl „odzież sportowa i ręczniki” do prania odzieży sportowej oraz ręczników jednocześnie, bez względu na typ pranych materiałów. Bardzo pomocny okaże się również program „odzież techniczna” do prania materiałów z tkanin hydrofobowych lub innych rodzajów materiałów technicznych, takich jak Gore-tex – dzięki niemu mamy gwarancję zachowania właściwości technicznych pranych materiałów.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również