Newsello.pl

Jeszcze mało popularne zwyczaje pogrzebowe w Polsce

Każde państwo ma swoje zwyczaje. Dotyczą one wielu aspektów życia. Jednym z nich jest śmierć oraz pogrzeby.
Zakład pogrzebowy
Zakład pogrzebowy

Każde państwo ma swoje zwyczaje. Dotyczą one wielu aspektów życia. Jednym z nich jest śmierć oraz pogrzeby. W tej sferze również dosięga nas amerykanizacja. Obce zwyczaje są przejmowane. Część z nich może na stałe przejdzie do naszej tradycji. W czym najczęściej przejawiają się obce wpływy?

Balsamowanie zwłok

Wiele zakładów funeralnych ma w swojej ofercie usługę balsamowania zwłok. W Stanach Zjednoczonych jest ona oczywista, w Polsce - jeszcze nie. Zakład pogrzebowy Gliwice - http://www.quovadis-pogrzeby.pl/kontakt/gliwice również świadczy taką usługę. Jej głównym celem jest poprawienie wyglądu zmarłego i opóźnienie jego rozkładu. Dzięki niemu, nieboszczyk wygląda jakby spał. Ułatwia to pożegnanie się rodziny ze zmarłym oraz zapamiętanie go takim, jakim był za życia. Razem z balsamowaniem warto zdecydować się na makijaż pośmiertny.

Przemówienia

W Polskiej tradycji nie ma miejsca na przemowy rodziny, czy znajomych zmarłego. Msza odbywa się według ściśle ustalonego schematu i nie powinno się od niego oddalać. Coraz częściej jednak, odchodzi się od niego i poświęca więcej uwagi osobie zmarłego. Ma to dużą wartość terapeutyczną. Wszyscy, którzy czują potrzebę podzielenia się swoimi wspomnieniami, uczuciami, czy po prostu chcą się pożegnać i wyrazić współczucie dla rodziny - mogą to zrobić i nie czuć z tego powodu żadnego skrępowania.

Zdjęcia zmarłego

W Polsce odchodzi się od obecności trumny w czasie samej mszy pogrzebowej. Nie jest to regułą, ale przewożenie skrzyni zabiera sporo czasu i jest dość uciążliwe. Jeżeli, więc msza pogrzebowa nie odbywa się na cmentarzu, to trumny najczęściej na niej nie ma. Tym bardziej, że stworzenie konduktu żałobnego jest praktycznie niewykonalne w warunkach dużego miasta. Miejsce trumny, zajmują zdjęcia zmarłego. Ustawia się je na sztalugach lub stojakach, tak by wszyscy zebrani mogli zobaczyć zmarłego w szczęśliwych momentach. Oddala to myśli od śmierci. Czasami nawet, bliscy zmarłego przygotowują prezentacje z fotografiami i wspomnieniami. Najczęściej jednak zostawia się je na czas przyjęcia po pogrzebie, czyli stypy.

Artykuł Partnera

fot. materiał prasowy quovadis-pogrzeby.pl

 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również